Wielka Brytania
Advertisement
Heniustoklosa.jpg

Henryk VIII (ur. 28 czerwca 1491 w Greenwich, zm. 28 stycznia 1547 w Londynie) – król Anglii od 22 kwietnia 1509 do końca życia. Inne tytuły to lord Irlandii w latach 1494-1542, następnie król Irlandii 1542-1547. Drugi monarcha z dynastii Tudorów (po swoim ojcu, Henryku VII).

Żony Henryka VIII

  • 1509 Katarzyna Aragońska
  • 1533 Anna Boleyn
  • 1536 Jane Seymour
  • 1540 Anna z Kleve
  • 1540 Katarzyna Howard
  • 1543 Katarzyna Parr

Wczesne lata panowania

Prawowitym następcą tronu został w wieku jedenastu lat, w wyniku śmierci starszego brata – i było to pierwsze od długiego czasu objęcie tronu metodą pokojową. na tron wstąpił w wieku 18 lat, po śmierci ojca. Pierwszą żonę, Katarzynę Aragońską, poślubił dziewięć tygodni po objęciu tronu, mimo wątpliwości co do ważności małżeństwa (Katarzyna była żoną niedawno zmarłego brata). Małżeństwo to jednak nie przyniosło oczekiwanego potomka płci męskiej, toteż po unieważnieniu małżeństwa Henryk ożenił się z siostrą swojej dotychczasowej kochanki – Anną Boleyn. Nieuznanie małżeństwa przez Watykan i córki Henryka z Katarzyną, Marii, za dziecko nieślubne doprowadziło do przewrotu religijnego i w konsekwencji powstania nowego odłamu chrześcijaństwa – anglikanizmu . Wszelcy przeciwnicy polityki Henryka VIII, np. Tomasz Morus czy Jan Fisher byli mordowani.

W okresie anglikanizmu

Jednak i Anna Boleyn, nie mogąc królowi dać męskiego potomka, zaczęła popadać w niełaskę. Została oskarżona o czary na podstawie sfabrykowanych zarzutów a następnie stracona przez ścięcie. Małżeństwo anulowano przed samą egzekucją. Kilka dni później Henryk poślubił swoją ówczesną kochankę Jane Seymour. W tym czasie skupił się na proliferacji nowego wyznania. Męski potomek, spłodzony przez Seymour okazał się słabego zdrowia, Henryk postanowił zatem ponownie się ożenić, tym razem z Anną z Cleves, którą uprzednio znał wyłącznie z portretu sporządzonego dla niego przez Hansa Holbeina. Małżeństwo, zapoczątkowane 6 stycznia 1540 r. nie przetrwało długo, gdyż Henryk uznał swą żonę za mało atrakcyjną. Kolejne małżeństwo anulowano, a autor propozycji małżeństwa Tomasz Cromwell został ścięty. Tego samego dnia król zawarł piąty związek małżeński z kuzynką Anny Boleyn – młodą Katarzyną Howard. Wkrótce po ślubie Katarzyna uwikłała się w romans z dworzaninem Thomasem Culpeperem i Francisem Derehamem. Obu ścięto w roku 1541, a małżeństwo anulowano przed ścięciem Katarzyny. W momencie wykonania wyroku miała 18 lat. Ostatnią żoną Henryka była Katarzyna Parr, bogata wdowa. Mimo rozbieżności na tle religijnym (Katarzyna była zwolenniczką reformacji) to właśnie ona pomogła królowi pojednać się z córkami.

Henryk VIII zmarł w r. 1547, prawdopodobnie na kiłę. Koronę odziedziczył jedyny żyjący syn Henryka – Edward VI.

Advertisement